W niedzielę, 2 października br. przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu odbył się finał projektu  pn. „SENIORIADY ZAMOJSKIE 2022”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna przy wsparciu Roztoczańskiego Parku Narodowego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Partnera: PZŁ Zarząd Okręgowy w Zamościu.

Senioriady Zamojskie to imprezy sportowo–rekreacyjne, służące zabawie, integracji i promocji aktywności ruchowej wśród osób 60+. Obok konkursów sportowych dla uczestników projektu organizowany jest szereg dodatkowych wydarzeń promujących aktywność ruchową i profilaktykę zdrowotną, w tym spotkania edukacyjne w formie porad i warsztatów.

Zadanie pn. „Senioriady Zamojskie 2022” było współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2022 oraz ze środków otrzymanych z Fundacji ORLEN.

Spotkanie w Zwierzyńcu było podsumowaniem projektu promującego aktywność wśród Seniorów z terenu Miasta Zamość i powiatów regionu Zamojszczyzny.

Pierwsza impreza w której udział wzięli Seniorzy z powiatu biłgorajskiego i zamojskiego odbyła się w Turobinie: https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/senioriady-zamojskie-rozpoczecie-nowego-projektu-17-wrzesnia-2022-r-turobin/

Kolejne spotkanie zostało zorganizowane w Uchaniach z udziałem Seniorów z powiatu hrubieszowskiego i zamojskiego: https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/senioriady-zamojskie-25-wrzesnia-2022-r-uchanie/

Senioriadę w Zwierzyńcu rozpoczęła zbiórka przybyłych, zorganizowanych grup Seniorów, podczas której chętni do sportowej rywalizacji Seniorzy zgłaszali się do wybranych  konkursów sportowo-kulinarnych. Po przekazaniu uczestnikom pakietów startowych, w tym sportowych koszulek miało miejsce uroczyste otwarcie finału Senioriady. Następnie po wspólnej rozgrzewce w rytm muzyki zostały przeprowadzone konkurencje sportowe, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w spacerze nordic walking w trakcie którego przedstawiono im historię Zwierzyńca i okolic. Wydarzeniu towarzyszyły bezpłatne porady i konsultacje z dietetykiem oraz warsztaty kulinarne, które przygotował m.in. Marcin Sikora Szef Kuchni Restauracji Esencja w ARTIS Hotel & SPA w Zamościu. Uczestnicy dodatkowo mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, usytuowanego na pograniczu Parku i zabytkowej części Zwierzyńca, w którym wzorowo zaprezentowane są walory przyrodnicze RPN. Obiekt był chętnie odwiedzany przez licznych Seniorów, którzy podkreślali atrakcyjność i profesjonalizm przygotowanych wystaw.

Po przeprowadzeniu konkurencji sportowych zostały ogłoszone wyniki zawodów. Najlepszymi zawodnikami Senioriady w Zwierzyńcu zostali:

W kategorii mężczyzn: 

I miejsce – Henryk Zapora

nagroda finansowa – 300 zł

II miejsce – Feliks Kuna

nagroda finansowa – 250 zł

III miejsce – Kazimierz Łyś

nagroda finansowa – 200 zł

W kategorii kobiet:

I miejsce – Iwona Beńko

nagroda finansowa – 300 zł

II miejsce – Grażyna Weremska

nagroda finansowa – 250 zł

III miejsce – Maria Wolanin

nagroda finansowa – 200 zł

Nagrody finansowe, okolicznościowe dyplomy ww. zwycięzcom wręczyli Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak, Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Wojtyło oraz Wojciech Adamczyk członek SRL Zamojszczyzna, jednocześnie Przewodniczący PZŁ Zarządu Okręgowego w Zamościu, Łowczy Okręgowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w Senioriadzie.

W trakcie wydarzenia Seniorzy na scenie prezentowali swoje umiejętności wokalne, wykonując znane pieśni ludowe. Główną muzyczną atrakcją Senioriady był koncert Zespołu SOLARIS. Wokalista Piotr Wójcik wraz z Zespołem wykonaniem największych hitów porwał do tańca i śpiewu uczestników Senioriady, zgromadzoną  publiczność. Seniorzy w rytm muzyki tanecznej bawili się, śpiewając wspólnie z Zespołem.

W trakcie wydarzenia trwała wspólna biesiada.

Zarząd i członkowie SRL Zamojszczyzna składają serdeczne podziękowania Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej oraz Fundacji ORLEN za otrzymane środki na realizację zadania. Wyrazy wdzięczności za wsparcie organizacji Senioriady Zamojskiej należą się wszystkim Partnerom.

Szczególnie podziękowania kierujemy do uczestników projektu, naszych Seniorów za przyjęcie zaproszenie i aktywny udział w organizowanych wydarzeniach.

Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie i zaangażowanie w realizację projektu.

Zapraszamy do współpracy z naszym Stowarzyszeniem, udziału w kolejnych organizowanych przez nas wydarzeniach!

Do miłego zobaczenia!

Relacja w mediach:

https://lublin.tvp.pl/63101488/2-pazdziernika-2022-g-1830 od min. 15:55