W sobotę, 17 września br. w muszli sportowo-koncertowej przy Zespole Szkół w Turobinie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach  projektu  pn. SENIORIADY ZAMOJSKIE. Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Gminy Turobin oraz partnerów: Parafii pw. Św. Dominka w Turobinie, PZŁ Zarządu Okręgowego w Zamościu, Koła Łowickiego nr 31 Bażant w Turobinie, Koła Łowieckiego nr 17 Jeleń w Żółkiewce.

Nowy projekt adresowany jest głównie do osób dorosłych 60 +, zamieszkujących teren Miasta Zamość i sąsiednich powiatów. Senioriady Zamojskie to imprezy sportowo – rekreacyjne, służące zabawie, integracji i promocji aktywności ruchowej. Podstawową dyscypliną sportową, w której startować będą Seniorzy jest nordic walking. Projekt ma na celu pobudzenie czynnej aktywności i osiągnięcie trwałych efektów, w postaci podniesienie społecznej świadomości na temat zdrowego stylu życia. Obok konkursów sportowych, dla uczestników projektu zostanie zorganizowany szereg dodatkowych wydarzeń promujących aktywność ruchową i profilaktykę zdrowotną wśród osób w wieku 60+, w tym spotkania edukacyjne w formie porad i warsztatów.

Głównym celem spotkań jest stworzenie sportowej atmosfery, pogłębienie wiedzy o zdrowym trybie życia i znaczeniu aktywności ruchowej, a przede wszystkim integracja wśród Seniorów. Uczestnicy każdej z imprez otrzymają pakiet startowy, w skład którego wejdzie koszulka z numerem startowym oraz wydawnictwo poradnikowe o tematyce związanej ze zdrowym trybem życia. Dla zwycięzców poszczególnych kategorii przewidziane są nagrody finansowe a każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy medal i dyplom za udział.

Zadanie pn. „Senioriady Zamojskie 2022” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2022 oraz ze środków otrzymanych z Fundacji ORLEN.

Za nami pierwsza edycja imprezy promującej aktywność wśród Seniorów w której udział wzięli uczestnicy z terenu powiatu biłgorajskiego i zamojskiego. Sobotnie spotkanie w Turobinie rozpoczęła Msza Św. w intencji Uczestników Senioriady, Parafian oraz jubileuszu 200-lecia kapliczki św. Marka w Turobinie. Tego dnia pogoda dopisała i pozwoliła naszym uczestnikom spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. W programie Senioriady odbył się spacer nordic walking połączony z opowieścią historyczną o Turobinie. Podczas imprezy zostały przeprowadzone  konkurencje sportowe, które okazały się doskonałą zabawą, integracją i promocją aktywności ruchowej.

Najlepszymi zawodnikami Senioriady zostali:

W kategorii mężczyzn: 

I miejsce – Feliks Kuna z Woli Radzięckiej 

nagroda finansowa – 300 zł

II miejsce – Józef Umiński z Zamościa 

nagroda finansowa – 250 zł

III miejsce – Paweł Jabłoński z Zamościa 

nagroda finansowa – 200 zł

W kategorii kobiet:

I miejsce – Amelia Zakrzewska z Zamościa

nagroda finansowa – 300 zł

II miejsce – Urszula Szumańska z Zamościa

nagroda finansowa – 250 zł

III miejsce – Anna Woźniak z Zamościa

nagroda finansowa – 200 zł

Wydarzeniu towarzyszyły bezpłatne porady i konsultacje z dietetykiem, psychologiem oraz warsztaty kulinarne, które uczyły jak w prosty i łatwo dostępny sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. W ramach warsztatów kulinarnych zostały przeprowadzone dwa konkursy kulinarne – na najlepszy gulasz z sarny oraz lepienie pierogów na czas.

Wyniki konkursu na najlepszy gulasz z sarny: 

I miejsce –  KGW Tokary 

II miejsce – Seniorzy z „Senior +” Tarnawa Duża 

Wyniki konkursu w lepieniu pierogów na czas:

I miejsce – KGW Tokary – 30 sztuk / 8 min. 

II miejsce – Wigoraki z Zamościa 23 sztuk / 8 min.

III miejsce  – Okrąglaki z Zamościa 23 sztuk/ 8 min.

Nagrody finansowe, okolicznościowe medale i dyplomy wspólnie wręczali Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak,  Wójt Turobina Andrzej Kozina oraz Wojciech Adamczyk członek SRL Zamojszczyzna, jednocześnie Przewodniczący PZŁ
Zarządu Okręgowego w Zamościu, Łowczy Okręgowy.

Dodatkową atrakcją był koncert Kapeli Turobińskiej i Zespołu ROXAIT.

Wydarzenie zakończyła wspólna biesiada.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Zapraszamy na kolejną Senioriadę Zamojską – 25 września 2022 r. do Uchań. Więcej: https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/zaproszenie-na-senioriade-zamojska-25-wrzesnia-2022-uchanie/

W mediach:

https://bilgoraj.com.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/30869_senioriada-czyli-od-mszy-przez-sport-po-biesiade—cos-dla-ducha-i-cos-dla-ciala.html

https://bilgoraj.com.pl/pl/15_fotorelacje/94_kultura-i-rozrywka/8522_senioriada—turobin-2022.html

https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/imprezy/cos-dla-seniorow-impreza-w-turobinie,n,1000313769.html

Autorzy zdjęć: Katarzyna Flis Urząd Gminy Turobin, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna