W niedzielę, 25 września br. na boisku sportowym w Uchaniach odbyło się kolejne spotkanie w ramach  projektu  pn. „SENIORIADY ZAMOJSKIE 2022”. Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Gminy Uchanie oraz Partnera: PZŁ Zarząd Okręgowy w Zamościu.

Senioriady Zamojskie to imprezy sportowo–rekreacyjne, służące zabawie, integracji i promocji aktywności ruchowej. Projekt adresowany jest głównie do osób dorosłych 60 +, zamieszkujących teren Miasta Zamość i sąsiednich powiatów. Podstawową dyscypliną sportową, w której startują Seniorzy jest nordic walking. Obok konkursów sportowych dla uczestników projektu organizowany jest szereg dodatkowych wydarzeń promujących aktywność ruchową i profilaktykę zdrowotną, w tym spotkania edukacyjne w formie porad i warsztatów.

Zadanie pn. „Senioriady Zamojskie 2022” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2022 oraz ze środków otrzymanych z Fundacji ORLEN.

Senioriadę w Uchaniach rozpoczęła zbiorka, podczas której chętni do sportowej rywalizacji Seniorzy zgłaszali się do konkurencji sportowych i konkursu kulinarnego. Po przekazaniu uczestnikom pakietów startowych, w tym sportowych koszulek odbyła się wspólna rozgrzewka w rytm muzyki. W programie Senioriady miały miejsce spacer nordic walking połączony z opowieścią historyczną o Uchaniach oraz  konkurencje sportowe, które wprawiły naszych Seniorów w dobry nastrój. Wydarzeniu towarzyszyły bezpłatne porady i konsultacje z dietetykiem, psychologiem oraz warsztaty kulinarne. W ramach wydarzenia został przeprowadzony konkurs kulinarny w lepieniu pierogów na czas.

W Senioriadzie Zamojskiej udział wzięły cztery Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy
Uchanie: KGW Feliksów, KGW Drohiczany, KGW Wola Uchańska i KGW Bokinia. Koła w ramach środków projektu, przeznaczonych na jego realizację przygotowały obfity poczęstunek dla uczestników Senioriad. Do degustacji były m.in. forszmak, bigos, kluski śląskie z sosem pieczarkowym, zupa kartoflanka, kasza z sosem myśliwskim, kiełbaski z grilla, pierożki drożdżowe i cebularze, pieczony swojski chleb oraz do wyboru różnego rodzaju ciasta.

Serdecznie dziękujemy Paniom za przygotowanie przepysznych smakołyków dla uczestników wydarzenia.  

Członkinie z poszczególnych Kół wzięły udział także w konkursie kulinarnym, którego zadaniem było przygotowanie na czas ciasta i farszu oraz ulepienie pierogów w jak najkrótszym czasie. Zwyciężyło KGW Feliksów.

Poniżej wyniki:

I miejsce – KGW Feliksów z ilością 48 ulepionych pierogów

II miejsce – KGW Wola Uchańska z ilością 37 ulepionych pierogów

III miejsce  – KGW Drohiczany z ilością 35 ulepionych pierogów

IV miejsce – KGW Bokinia z ilością 34 ulepionych pierogów 

Nagrody w postaci bonów do wykorzystania przez KGW ufundował Wójt Gminy
Uchanie Leszek Czerwonka. Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak w imieniu władz stowarzyszenia przekazał członkiniom drużyn dodatkowe nagrody w postaci publikacji książkowych. 

Najlepszymi zawodnikami cieszących się dużym zainteresowaniem zawodów i gier sportowych  przeprowadzonych w ramach Senioriady w Uchaniach zostali:

W kategorii mężczyzn: 

I miejsce – Krzysztof Zwolak

nagroda finansowa – 300 zł

II miejsce – Bogusław Ścibak

nagroda finansowa – 250 zł

III miejsce – Zbigniew Wawrzyński

nagroda finansowa – 200 zł

W kategorii kobiet:

I miejsce – Halina Bździuch

nagroda finansowa – 300 zł

II miejsce – Jolanta Ciuraba

nagroda finansowa – 250 zł

III miejsce – Amelia Zakrzewska

nagroda finansowa – 200 zł

Nagrody finansowe, okolicznościowe medale i dyplomy wręczali Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak oraz Wojciech Adamczyk członek SRL Zamojszczyzna, jednocześnie Przewodniczący PZŁ Zarządu Okręgowego w Zamościu, Łowczy Okręgowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w Senioriadzie.

Dodatkową atrakcją był koncert Zespołu LOLEK ORKIESTRA.

Wydarzenie zakończyła wspólna biesiada.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Zapraszamy na finał projektu „Senioriady Zamojskie 2022” – 2 październik 2022 r. do Zwierzyńca. Więcej: https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/zaproszenie-do-udzialu-w-finale-projektu-pn-senioriady-zamojskie-2022-2-pazdziernika-2022-r-zwierzyniec/

Relacja w mediach:
https://lublin.tvp.pl/62966057/25-wrzesnia-2022-g-1830 od 8:50