W dniu 18 sierpnia 2023 roku w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego Edycja 2023, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Zamojszczyzna”.

Jest to już druga edycja Festiwalu, który został zainicjowany w ubiegłym roku jako upamiętnienie  80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego. 

Wydarzenie jest organizowane dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz środkom naszego Stowarzyszenia jako Organizatora. Partnerem wydarzenia jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Eliminacje powiatowe w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyły się w organizacyjnej współpracy ze ŚZŻAK Okręg Zamość Koło Rejonowe w Hrubieszowie. Spotkanie rozpoczęła prowadząca całość Wioleta Skoczylas, Sekretarz ŚZŻAK O/Z Koła Rejonowego w Hrubieszowie witając przybyłych gości, Komisję Festiwalu, jego uczestników oraz publiczność na widowni. 

Wśród przybyłych gości obecni byli m.in. Wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość por. Andrzej Jaroszyński oraz Członek Zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość Kamila Maślanka. Po słowie wstępnym, przedstawieniu celu organizacji projektu prowadzącą zaprosiła do wysłuchania Artystów. 

Eliminacje rozpoczęły występy solistów i duetów, następnie zaprezentował się zespoły. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników  Komisja udała się na obrady. W składzie  Komisji byli: jako przewodniczący Tomasz Książek nauczyciel, instruktor zespołów instrumentalno-wokalnych kat. „S”, wielokrotny członek jury różnorodnych festiwali i przeglądów, Małgorzata Jasek – instruktor muzyczny Tomaszowskiego Domu Kultury, Maciej Sztor – dyrygent Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra”, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, koncertował z wieloma orkiestrami z działalność Stowarzyszenia  Polski oraz Krzysztof Gumiela – instruktor ds. muzyki  i kapeli ludowej Hrubieszowskiego Domu Kultury.

Każdy zespół, solista zaprezentował dwa utwory, w tym jeden z wydanego przez nasze Stowarzyszenie „Śpiewnika Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” (do pobrania: https://zamojszczyzna.org/wp-content/uploads/2022/08/spiewnik-srlz-2022.pdf).  Premiowane, było wykonanie co najmniej jednej pieśni Powstania Zamojskiego, zamieszczonej w pierwszym rozdziale „Śpiewnika”. 

Po przerwie jury eliminacji ogłosiło wyniki:

Wśród solistów, duetów:

I miejsce – Barbara Hudoba-Szambara

II miejsce – Dorota Kruk

III miejsce – Martyna Hajduk

Wyróżnienie – Katarzyna Bryk

Wśród zespołów:

 I miejsce – Zespół „Hubal” z Hrubieszowa

 II miejsce – Kwinte-Sekcja Band z Uchań

Jury wysoko oceniło poziom wykonywanych przez uczestników utworów i pieśni patriotycznych. 

Każdy z laureatów otrzymał nagrody rzeczowe w postaci mikrofonów bezprzewodowych. Wszyscy uczestnicy w tym publiczność otrzymali, wznowiony przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna „Śpiewnik Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”. 

W drugim etapie hrubieszowscy laureaci eliminacji wezmą udział w Koncercie Finałowym Festiwalu, który odbędzie się w dniu 10 września 2023 roku w Klubie 3. ZBZ w Zamościu. Serdecznie dziękujemy solistom i zespołom za udział w eliminacjach.

Przypomnijmy festiwal ma charakter otwarty, adresowany jest do artystycznych zespołów młodzieży starszej i osób dorosłych o charakterze instrumentalno-wokalnym, wokalnym i do solistów. Festiwal ma formułę dwuetapową: I etap – to przesłuchania powiatowe, przeprowadzone zgodnie z przyjętym regulaminem odrębnie dla powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego wraz z miastem Zamość, II etap – to Koncert Finałowy z udziałem laureatów eliminacji powiatowych.

Zapraszamy na kolejne eliminacje:

Eliminacje w Tomaszowie Lubelskim:

25.08.2023 r., godz. 17.00 – Amfiteatr w Tomaszowie Lubelskim (w przypadku brzydkiej pogody Tomaszowski Dom Kultury)
zgłoszenia: sekretariat@tomaszowskidomkultury.pl
tel. 663 435 118

Eliminacje w Zamościu:

05.09.2023 r. godz. 17.00 – Klub 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego Zamość
zgłoszenia: srlzamojszczyzna@gmail.com
tel. 507 159 010

Eliminacje w  Biłgoraju:

 07.09.2023 r., godz. 11.00 – Biłgorajskie Centrum Kultury

zgłoszenia: ksiazektomasz@wp.pldyrektor_bck@bck.lbl.pl

Zapraszamy!

Autor zdjęć- Daniel Skoczylas