Festiwal Pieśni Powstania Zamojskiego

Organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna „Festiwal Pieśni Powstania Zamojskiego” stał się wydarzeniem cyklicznym, co roku odbywają się jego kolejne edycje.

Przypomnijmy, pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2022 r. w ramach upamiętnienia obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego.

Festiwal ma charakter dwuetapowego konkursu muzycznego. Elementami zadania są: eliminacje rejonowe, przeprowadzone zgodnie z przyjętym Regulaminem odrębnie dla powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego wraz z Miastem Zamość oraz koncert laureatów jako podsumowanie. Adresowany jest do zespołów młodzieży starszej i osób dorosłych o charakterze instrumentalno-wokalnym, wokalnym oraz do solistów, duetów.

Podstawowym celem festiwalu jest upowszechnianie i pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Zamojskim, jako wciąż za mało znanym, ale ważnym fragmencie historii naszej Ojczyzny. Powstanie Zamojskie było zbrojną odpowiedzią Polskiego Państwa Podziemnego na ludobójczą akcję wysiedleń Zamojszczyzny, jednego z najokrutniejszych aktów terroru hitlerowskich Niemiec wobec Narodu Polskiego. To drugi co do wielkości po Powstaniu Warszawskim oraz największy pod względem czasowym i terytorialnym akt zorganizowanego oporu Polaków przeciw zbrodniczej polityce III Rzeszy.

Według Regulaminu każdy zespół, solista w pierwszym etapie (eliminacje rejonowe) prezentuje dwa utwory, w tym jeden ze śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”. Premiowane jest wykonanie pieśni Powstania Zamojskiego z pierwszego rozdziału ww. śpiewnika.

Relacja z podsumowań trzech edycji festiwalu:

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna jako główny organizator kilku edycji „Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego” wsparło wydanie przez ŚZŻAK Okręg Zamość – partnera wspierającego nasz Festiwal – płyty pn. „Pieśni Powstania Zamojskiego” wraz z opracowaniem nut i muzyki do utworów znajdujących się w śpiewniku „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”.

Efekty wspólnej inicjatywy będą wykorzystywane w kierunku upowszechnienia idei naszego Festiwalu, którą jest popularyzowanie pieśni partyzanckich śpiewanych przez żołnierzy AK i BCh – Bohaterów walczących w Powstaniu Zamojskim. W wydanej – staraniem naszego stowarzyszenia – przygotowanej w czasie II wojny światowej wersji śpiewnika tylko nieliczne utwory miały wskazaną melodię do zamieszczonych w niej utworów. Zaproponowane na wydanej płycie współczesne aranżacje pieśni będą też pomocą i ułatwieniem dla uczestników realizowanego przez nasze stowarzyszenie Festiwalu.

Dzięki współpracy z Panią Magdaleną Stopą (prowadzącą Akademię Wokalną) została nagrana płyta z 10 pieśniami partyzanckimi w nowej aranżacji wraz z opracowaniem nut i muzyki do utworów znajdujących się w śpiewniku.

Zachęcamy do zapoznania się z utworami. Materiały w postaci nagrań mp3, pokładów muzycznych i zapisów nutowych dostępne są do bezpłatnego pobrania:

Nagrania mp3:

Zapisy nutowe:

Podkłady muzyczne – paczka do pobrania

Jesteśmy przekonani, że nagrana płyta z utworami zachęci do wykonywania pieśni patriotycznych, śpiewanych przez żołnierzy oddziałów partyzanckich PPP m.in. podczas zapomnianego Powstania Zamojskiego. Opracowanie nowych aranżacji z pewnością zwiększy możliwości wykonywania tych utworów przez solistów, zespoły wokalno-instrumentalne, a także zespoły chóralne. Równolegle sporządzone i przygotowane dodatkowo nuty i akordy do wykonywanych piosenek ułatwią przyszłym wykonawcom łatwiejszy dostęp do utworów zaproponowanych na płycie. Przygotowane zostały także podkłady muzyczne dla wykonawców, w przypadku korzystania z tak zwanych pół-playbacków.

Więcej na temat wspólnej inicjatywy:

https://zamojszczyzna.org/aktualnosci/srl-zamojszczyzna-partnerem-spotkania-promujacego-wydanie-przez-szzak-o-z-plyty-pn-piesni-powstania-zamojskiego-wraz-z-opracowaniem-nut-i-muzyki-do-utworow-znajdujacych-sie-w-spiewn/

W ubiegłym roku m.in. na potrzeby „Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego” została wydana publikacja śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”.

Śpiewnik Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny

Śpiewnik „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” jako pierwszy zebrał oraz wydał w 1944 r. dr Zygmunt Klukowski pod pseudonimem „Podwiński”. Na publikację składają się pieśni, które powstawały w okresie walk partyzanckich w obronie wysiedlanych polskich mieszkańców Zamojszczyzny. Ich autorami byli niejednokrotnie sami żołnierze PPP. Często bohaterami pieśni stawali się popularni wśród partyzanckiej braci, dowódcy, a tekst oddawał atmosferę i relację panujące w oddziałach. Utwory te przypominają nam o trudnych, ale i chwalebnych momentach z historii Polski.

Śpiewnik „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” został wznowiony w 2018 r. staraniem ŚZŻAK O/Z, był później wydawany we współpracy ze SRL Zamojszczyzna dla potrzeb organizacji kolejnych edycji Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego. Jako reprint oryginału po raz pierwszy został wydany przez Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. Stanisława Staszica. Egzemplarze śpiewnika przekazywane były bezpłatnie m.in. uczestnikom wydarzeń, uroczystości i projektów realizowanych przez nasze stowarzyszenia.

Więcej o inicjatywie wznowienia śpiewnika:

Planowane nowe wydanie śpiewnika na okoliczność organizacji tegorocznej edycji Festiwalu zostanie uzupełnione o nuty i akordy, wykorzystane w wydanej płycie „Pieśni Powstania Zamojskiego”.

Zapraszamy do współpracy!