W sobotę 21 września 2024 roku w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu odbyły się eliminacje do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego dla powiatu zamojskiego i Miasta Zamość.Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz środkom naszego Stowarzyszenia jako organizatora. Partnerem wydarzenia jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Jest to już trzecia edycja Festiwalu, który został zainicjowany w 2022 roku jako upamiętnienie  80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego. 

Spotkanie w Klubie od powitania przybyłych gości, uczestników Festiwalu, członków Komisji oraz publiczność na widowni rozpoczęła przedstawicielka SRL Zamojszczyzna i ŚZŻAK O/Z Anna Rojek. W wystąpieniu otwierającym prowadząca m.in. przedstawiła cel projektu, jego program oraz w imieniu organizatora podziękowała jeszcze raz za dofinasowanie zadania Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ww. podziękowała także kierownictwu Garnizonu Zamość za bezpłatne udostępnienie sali w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego na potrzeby organizacji zamojskich eliminacji. Następnie miała miejsce prezentacja uczestników.

Eliminacje rozpoczęły występy solistów, a następnie zaprezentowały się zespoły. Do festiwalu zgłosili się następujący soliści: Gabriela Kiecak ze Szkoły Wokalnej Magdaleny Stopy w Zamościu, Hanna Pieczykolan ze Szkoły Wokalnej Magdaleny Stopy w Zamościu., Martyna Skroban ze Szkoły Wokalnej Magdaleny Stopy w Zamościu, Julia Albingier ze Szkoły Wokalnej Magdaleny Stopy w Zamościu, Halina Kierepka z GOK Gminy Zamość z/s w Wysokiem, Duet Julia Albingier i Stanisław Momot z Klubu 3 ZBZ w Zamościu oraz zespoły: „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec z GOK Gminy Zamość z/s w Wysokiem, Chór „Sitanianie” z Sitańca ” z GOK Gminy Zamość z/s w Wysokiem, Zespół wokalny „Echo” z GOK w Starym Zamościu, „Babeczki z Mokrego” z GOK Gminy Zamość z/s w Wysokiem, Chór Sant’ Antonio z Radecznicy, Sonat Tibi i Gabriela Zając ze Szkoły Wokalnej Magdaleny Stopy w Zamościu.

Uczestnicy, których łącznie zgłosiło się na eliminacje w Zamościu ok. 90 osób, występowali w dwóch kategoriach: I – soliści i duety, II – zespoły instrumentalno-wokalne i wokalne, prezentując utwory patriotyczne. Zgodnie z Regulaminem każdy zespół, solista zaprezentował dwa utwory, w tym jeden z wydanego przez nasze Stowarzyszenie śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”. Premiowane, było wykonanie co najmniej jednej pieśni Powstania Zamojskiego, zamieszczonej w pierwszym rozdziale śpiewnika (do pobrania).

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników  Komisja udała się na obrady. Eliminacje  oceniała i kwalifikowała do II etapu  komisja artystyczna festiwalu w składzie: przewodniczący Tomasz Książek – nauczyciel, instruktor zespołów instrumentalno-wokalnych kat. „S”, wielokrotny członek jury różnorodnych festiwali i przeglądów, Jerzy Bałakut – muzyk, pianista, pedagog, instruktor muzyczny (MDK i ZDK w Zamościu), akompaniator ZPiT „Zamojszczyzna” oraz Paweł Maryńczak reprezentujący SRL Zamojszczyzna, członek Zespołu Roboczego przy Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

W trakcie przerwy na obrady Jury miał miejsce występ zuchów i harcerzy z 10. Drużyny „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza ps. Burta  z Suśca.

Wyniki eliminacji Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego w Zamościu przedstawiają się następująco:

Eliminacje zostały zakończone wyłonieniem laureatów miejsc I – III w obu kategoriach konkursowych: soliści, duety i zespoły.

Zwycięzcy etapu powiatowego (miejsca I) zostali zakwalifikowani do  Koncertu Finałowego Festiwalu, który odbędzie się 13 października 2024 r., godz. 16:00 w Klubie 3. ZBZ w Zamościu.

Każdy uczestnik otrzymał dyplom pamiątkowy za udział w projekcie. Dodatkowo organizatorzy w podziękowaniu za tak liczny udział w wydarzeniu przekazali uczestnikom nagrody w postaci wydanych przez stowarzyszenie publikacji książkowych. Upominki wręczali członkowie Komisji.

Wszyscy uczestnicy otrzymali, wznowiony przez stowarzyszenie śpiewnik „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”. Sponsorami wydanego na potrzeby Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego edycja 2024 śpiewnika są EKO-KRAS Sp. z o.o., Powiat Hrubieszowski, Miasto Biłgoraj, Miasto Tomaszów Lubelski. Wydanie publikacji wsparli także: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Gmina Tomaszów Lubelski, Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, PGKiM Sp. z o.o. w Tomaszowie Lubelskim, Powiat Zamojski. Zarząd SRL Zamojszczyzna jeszcze raz serdecznie dziękuje wszystkim ww. podmiotom za wsparcie finansowe, dzięki któremu udało się wydać publikację. 

Zapraszamy na ostatnie eliminacje powiatowe:

Przed nami ostatnie eliminacje powiatowe w Tomaszowie Lubelskim:

28 września 2024 roku, godz. 17:00 – sala widowiskowa Tomaszowskiego Domu Kultury

Zgłoszenie w formie elektronicznej należy przesłać na adres: srlzamojszczyzna@gmail.com

Czekamy jeszcze na zgłoszenia!

Festiwal Pieśni Powstania Zamojskiego edycja 2024 zakończy się wyłonieniem zwycięzców w obu kategoriach konkursowych: soliści, duety i zespoły. Dla Laureatów Koncertu Finałowego (w obu kategoriach) przewidziane są nagrody rzeczowe oraz statuetki/puchary, dyplomy. W zależności od hojności naszych sponsorów nie wyklucza się dodatkowych nagród rzeczowych.

WSTĘP WOLNY! Dla wszystkich uczestników eliminacji powiatowych i finału, w tym publiczności, dodatkowo każdy otrzyma bezpłatnie ww. śpiewnik.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom poszczególnych kategorii konkursowych. Wszystkim artystom i publiczności dziękujemy za udział!