W sobotę, 9 września 2023 r. (sobota) w Parku im. Sylwestra Chęcińskiego w Suścu odbyła się pierwsza edycja zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna projektu pt. „Senioriady Zamojskie 2023”. 

Współorganizatorem projektu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Zadanie pn. „Senioriady Zamojskie 2023” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Wydarzenie zostało wsparte przez partnerów: Urząd Gminy Susiec i Gminny Ośrodek Kultury w Suścu.

Stowarzyszenie jako aktywna organizacja społeczna podjęło także, w tym roku inicjatywę skierowaną do osób w wieku 60+, mieszkańców czterech powiatów Zamojszczyzny: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Głównym celem Senioriady jest wzrost aktywności ruchowej osób w wieku 60+, a tym samym wpływania na poprawę ich jakości życia i zdrowego trybu życia. Chcemy poprzez realizację zadania aktywizować,  integrować, edukować, promować zdrowie i kształtowanie zdrowych nawyków wśród tej grupy wiekowej. Ponadto ważnym celem zadania jest zwiększanie uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym oraz ich zaangażowania w kontaktach społecznych m.in. poprzez zagospodarowanie wolnego czasu.

„Senioriady” w Suścu odbyły się pod znakiem aktywności, atrakcji na świeżym powietrzu i wspólnej zabawy.

Spotkanie rozpoczęła zbiórka, podczas której chętni do sportowej rywalizacji Seniorzy zgłaszali się do konkurencji sportowych. Po przekazaniu uczestnikom pakietów startowych – m.in. sportowych koszulek z logo projektu odbyła się wspólna rozgrzewka. Kolejnym punktem programu był spacer nordic walking połączony z opowieścią historyczną o Suścu, którą przygotowała Pani Anna Rojek. Po spacerze historycznym rozpoczęły się zawody sportowe. Seniorzy konkurowali ze sobą w takich kategoriach jak: toczenie piłki palantowej, rzut do miski, lina na czas, rzut do bramki, pchnięcie piłki lekarskiej, slalom fitbal. Konkurencje sportowe wprawiły naszych Seniorów w dobry nastrój. W ramach Senioriady odbył się także konkurs wiedzy o filmach Sylwestra Chęcińskiego, w tym konkurencja uzupełnij cytat typu „sąd sądem a…Sąsiadowi ogiera ukradli …”, każde koło odebrało do uzupełnienia 5 rozbudowanych cytatów. Nagrody w konkursie filmowym ufundował Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna Pan Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, a klasyfikacja wyglądała następująco:

I miejsce – Klub Seniora „Vigor Józefów”

II miejsce – Klub Seniora „U Waleriana” w Zamościu oraz Klub Seniora z Suśca

III miejsce – Klub Seniora „Złoty Wiek” z Zamościa i Dzienny Dom Senior w Stanisławce

Wydarzeniu towarzyszyły występy zespołów ludowych : Kapeli Butrynów, „Kwiaty Roztocza”,  „Parzanki” i Zespołu Seniorów z Klubu Seniora w Suścu. Potrawy do degustacji przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich „Perełki Roztoczańskie” z Oseredka. Klimat wydarzenia udzielił się wszystkim, o czym świadczyły tańce naszych zacnych Seniorów!

W „Senioriadzie Zamojskiej” udział wzięli m.in. Seniorzy z Zamościa, przedstawiciele Klubu Seniora przy „Okrąglaku”, Klubu Seniora Wigor przy OSiR w Zamościu, Klubu Seniora przy SM Łukasińskiego „U Waleriana”, Seniorzy z Klubu Seniora w Suścu, Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” w Krasnobrodzie, Seniorzy z Klubu Vigor z Józefowie, Domu Seniora w Stanisławce, Seniorów z Suśca.

Organizatorzy zapewnili  Seniorom transport do Suśca i powrotną drogę do miejsca zamieszkania.

W sobotnim wydarzeniu wzięło udział ok. 200 uczestników.

Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak razem z Panią Anną Rojek członkiem Stowarzyszenia na zakończenie sportowej rywalizacji wręczyli nagrody najlepszym  zawodnikom „Senioriady”, w dwóch kategoriach kobiety i mężczyźni.

Po zliczeniu całej punktacji  najlepszymi zawodnikami cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem sobotnich zawodów i gier sportowych  przeprowadzonych w ramach Senioriady w Suścu zostali:

W kategorii mężczyźni: 

I miejsce – Józef Hopko

II miejsce – Kazimierz Łyś

III miejsce – Leszek Pawłowski

W kategorii kobiety:

I miejsce – Amelia Zakrzewska

II miejsce – Irena Łyś

III miejsce – Helena Bizuga

W skład nagród weszły za I miejsce –  torba sportowa NIKE Academy i bidon, za II miejsce- termos Hammertone 0,9 L, za III miejsce – kijki N.W. Rublle.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Podziękowali organizatorom, za kolejną  imprezę, która „wyrwała” Seniorów z domów i pozwoliła im na aktywne, wesołe spędzenie czasu wśród Koleżanek i Kolegów z calej Zamojszczyzny.

Tego typu wypowiedzi wybrzmiały  m.in. podczas udzielonych przez Seniorów wywiadów  dla TVP 3 Lublin, która – przyjmując zaproszenie organizatora – uczestniczyła w sobotnim wydarzeniu.

Dziękujemy Seniorom za tak aktywny udział w spotkaniu w Suścu i zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu w Uchaniach, które odbędzie się 16 września 2023 r. (sobota) na terenie boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej w Uchaniach.Serdecznie zapraszamy!

Cieszymy się, że nasz projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem ze strony Seniorów. Dziękujemy i gratulujemy Laureatkom.

Podziękowania za pomoc i wsparcie Senioriady kierujemy do partnerów wydarzenia – Wójta Gminy Susiec Pana Zbigniewa Naklickiego oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu Pani Joanny Kowalczuk i pracowników GOKu.

Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Dróżdż za przygotowanie przepysznych smakołyków dla uczestników wydarzenia.  

Dziękujemy i zapraszamy na kolejne organizowane przez nas w tym roku wydarzenia!

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Do miłego zobaczenia!

https://lublin.tvp.pl/72611994/zamojska-senioriada-w-suscu

https://roztocze.net/pl/694_spoleczenstwo-i-patriotyzm/354664_srlz-senioriady-zamojskiej-2023-susiec-09092023-r.html