W niedzielę 23 lipca br. w Szczebrzeszynie odbyły się obchody upamiętniające 79. rocznicę wkroczenia do miasta oddziału AK dowodzonego przez Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”. Organizatorami tegorocznych obchodów rocznicy wyzwolenia Szczebrzeszyna byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Burmistrz Szczebrzeszyna, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie, 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „WIR” oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.

Ceremoniał wojskowy zapewnił 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy a oprawę muzyczną uroczystości Orkiestra Dęta „Echo Kniei”.

Gościem honorowym wydarzenia był Andrew Klukowski, wnuk Doktora Zygmunta Klukowskiego. To już kolejna wizyta wnuka Doktora Klukowskiego na obchodach w Szczebrzeszynie. W 2019 r. na zaproszenie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej O/Z przylecieli do Polski ze Stanów Zjednoczonych Andrew Klukowski i Helen Klukowski-May wraz ze swymi rodzinami (https://akzamosc.pl/2019/07/30/75-rocznica-wkroczenia-do-szczebrzeszyna-oddzialu-partyzanckiego-dowodzonego-przez-tadeusza-kuncewicza-ps-podkowa-relacja-zdjecia/).

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, poległych, pomordowanych i żyjących „Podkowiaków” w Kościele parafialnym pw. św. Michała w Szczebrzeszynie.

Przed nabożeństwem w imieniu organizatorów głos zabrał Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Szczebrzeszynie Andrzej Skiba, który powitał przybyłych oraz przypomniał, że staraniem Związku, po raz kolejny udało się zorganizować uroczystości upamiętniające wojenny czyn por. Tadeusza Kuncewicza  ps. „Podkowa” i jego żołnierzy. Z kolei po Mszy głos zabrał – mieszkający w USA – Andrew Klukowski, wnuk Doktora Zygmunta Klukowskiego, który w swoim kilkunastominutowym przemówieniu, m.in. podziękował za zaproszenie, wieloletnią organizację uroczystości oraz wspominał swojego dziadka i ojca, przywołując m.in. dzieła dra Klukowskiego. Ważnym fragmentem wystąpienia było przekazanie zebranym informacji, że skutkiem podjęcia współpracy na rzecz organizacji upamiętnienia ww. ważnych wydarzeń historycznych jest skutecznie zakończona procedura starań o przyznanie polskiego obywatelstwa. Andrew Klukowski stwierdził, że jest już obywatelem polskim a podobne starania o przyznanie polskiego obywatelstwa podjęli pozostali członkowie jego Rodziny, którzy mają zamiar utworzyć w Szczebrzeszynie, w kamienicy naprzeciwko Szpitala,  Muzeum prezentujące m.in postać dr Z. Klukowskiego.

Główne uroczystości z ceremoniałem wojskowym miały miejsce na Rynku Miejskim w Szczebrzeszynie. Tu głos zabrali Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak oraz Burmistrz  Szczebrzeszyna Henryk Matej.

W programie uroczystości znalazły się także Apel Pamięci, salwa honorowa, oraz złożenie przez przybyłe delegacje kwiatów pod pomnikiem „Polski Walczącej” i – umieszczoną na siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Szczebrzeszyn – tablicą upamiętniającą „Podkowę”.

Po części oficjalnej odbyła się inscenizacja walk o Ratusz Miejski w Szczebrzeszynie przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja z zaproszonymi partnerami. Inscenizacja, jak co roku, przyciągnęła licznych widzów, poznających w ten sposób historię działalności PPP na terenie Zamojszczyzny.

Następnie organizatorzy zaprosili uczestników wydarzenia na drobny poczęstunek, który zapewnił Burmistrz Szczebrzeszyna.

Uroczystość także w tym roku zgromadziła licznie przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, członków Stowarzyszenia Patriotyczny Szczebrzeszyn, delegacje pocztów sztandarowych, w tym ŚZŻAK Okręg Zamość, Koła Rejonowego Stary Zamość, Zwierzyniec oraz mieszkańców Szczebrzeszyna i regionu.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom tegorocznych obchodów,  licznie przybyłym uczestnikom uroczystości, w szczególności mieszkańcom Szczebrzeszyna i regionu za uczestnictwo w wydarzeniu i wykazane po raz kolejny obywatelskie i patriotyczne zainteresowanie wspólnym  utrwalaniem polskiej historii.

Dziękujemy także Orkiestrze Myśliwskiej „Echo Kniei” za przygotowanie i zabezpieczenie oprawy muzycznej,  przybyłym na uroczystość przedstawicielom mediów za przygotowanie relacji z tego wydarzenia.

https://lublin.tvp.pl/71494223/rocznica-wyzwolenia-szczebrzeszyna

Fotorelacja:

http://mdk.szczebrzeszyn.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&menu=2&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=1566