W niedzielę 25 czerwca 2023 roku na obiektach sportowych przy Szkole Podstawowej oraz stadionie w Miączynie odbyły się XXIV Powiatowe Igrzyska LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święto Sportu Powiatu Zamojskiego i Powiatowa „Aktywna wieś”. Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu, Województwo Lubelskie, Powiat Zamojski, Gmina Miączyn, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna. W skład Komitetu Honorowego weszli: Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Stanisław Grześko – Starosta Zamojski oraz Ryszard Borowski – Wójt Gminy Miączyn.

Celem organizowanych zawodów między innymi była popularyzacja sportu, rekreacji i turystyki w środowisku wiejskim i małomiasteczkowym wraz z promocją systemu imprez masowych i turystycznych dostępnych dla wszystkich mieszkańców powiatu zamojskiego. Istotnym jest zapewnienie młodzieży czynnego wypoczynku i współzawodnictwa sportowego. Zawody przyczyniły się do promocji Powiatu Zamojskiego i Gminy Miączyn. W programie Igrzysk zaplanowane były liczne, atrakcyjne konkurencje sportowe i rekreacyjne. 

Nasze stowarzyszenie, kontynuując działalność na rzecz krzewienia kultury fizycznej znalazło się wśród  podmiotów wspólnie realizujących to ważne wydarzenie, integrujące mieszkańców powiatu oraz popularyzujące sportową rekreację.  Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie. W wydarzeniu uczestniczył Prezes Zarządu SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak oraz członkowie Stowarzyszenia, m.in. reprezentująca nasze Stowarzyszenie na terenie Gminy Miączyn  Anna Król.

Igrzyska rozpoczęły się o godzinie 9.00 rejestracją zawodników chętnych do wzięcia udziału w grach zespołowych. O godzinie 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie Igrzysk. Na Igrzyskach wyłoniono Mistrzów Powiatu Zamojskiego LZS w piłce nożnej kobiet i mężczyzn, w siatkówce kobiet i mężczyzn, koszykówce kobiet i mężczyzn oraz przeciąganiu liny kobiet i mężczyzn. Jedną z atrakcji było wyłonienie najlepszej reprezentacji Zlotu Turystycznego dla uczniów szkół podstawowych i wyłonienie reprezentacji Powiatu Zamojskiego na XXIV Wojewódzkie Igrzyska Rekreacyjno-Sportowe. 

W czasie sportowej rywalizacji zawodnicy zmierzyli się ze sobą także w takich konkurencjach jak: biegi na 60 m chłopców i dziewcząt, skok w dal z miejsca chłopców i dziewcząt, rzut lotką do tarczy punktowej, rzut podkową, wyciskanie odważnika, przerzucanie opony traktorowej, przenoszenie worków z piaskiem, warcaby100 polowe. Zwycięzcy, laureaci poszczególnych konkurencji otrzymali okolicznościowe medale i puchary. W imieniu Zarządu SRL Zamojszczyzna nagrody w kategorii przeciąganie liny mężczyzn wręczała Anna Król – członek Stowarzyszenia.

W rywalizacji wzięło udział 450 zawodników z dziesięciu gmin. Wśród drużyn startujących byli reprezentanci 9 gmin z terenu powiatu zamojskiego.

Łączna klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce – Gmina Zamość
II miejsce – Gmina Sitno
III miejsce – Gmina Miączyn
IV miejsce – Gmina Sułów
V miejsce – Gmina Zwierzyniec
VI miejsce – Gmina Nielisz
VII miejsce – Gmina Szczebrzeszyn
VIII miejsce – Gmina Grabowiec
IX miejsce – Gmina Adamów

Nasze Stowarzyszenie w ramach promocji wystawiło swój namiot. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z naszą działalnością. Członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia przekazywali zainteresowanym bezpłatne wydawnictwa i gadżety reklamujące naszą działalność.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie do współpracy przy realizacji tego ważnego sportowego przedsięwzięcia.

Wszystkim zawodnikom biorącym udział w zawodach gratulujemy sukcesów, zdobycia zaszczytnych tytułów, wyróżnień i medali. Życzymy dalszych sukcesów sportowych. Do zobaczenia na kolejnych zawodach!

https://lublin.tvp.pl/70827087/xxiv-powiatowe-igrzyska-lzs-mieszkancow-zamojskiej-wsi

http://lzszamosc.y0.pl/xxiv-powiatowe-igrzyska-lzs-mieszkancow-zamojskiej-wsi-2023-komunikat/