W dniu 26 października 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia w Brzezinach” odbyły się zajęcia edukacyjno-patriotyczne dla dzieci w ramach projektu pn. Warto Być Polakiem! Organizatorem było Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia w Brzezinach” a partnerami projektu byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Zamojszczyzna”, Gmina Bełżec, Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Nadleśnictwo Mircze.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Warto Być Polakiem! dofinansowanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu Wsparcia Edukacji. Uczestnikami spotkania były dzieci oraz ich opiekunowie z Samorządowego Przedszkola w Lubyczy Królewskiej i Brzezin.

Celem projektu jest m.in. promowanie wartości i symboli Polski, wspieranie wychowania patriotycznego, kształtowanie dumy narodowej, rozbudzanie zainteresowania historią Polski wśród najmłodszych.

Młodzi uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia prezentowanych w siedzibie Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia w Brzezinach” świadectw historii, w tym rzeźb, tablic w barwach narodowych z opisami historycznymi, deskali – namalowanych na stodołach Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego i mieszkańców Brzezin. Dzieci również miały możliwość obejrzenia skansenu gospodarstwa wiejskiego i dotknięcia każdego eksponatu.

Dodatkową atrakcją dla dzieci był animator zabaw,  malowanie twarzy w barwach narodowych oraz udział w przygotowanym przez Stowarzyszenie „Moje Nowosiółki”  pokazie militarno- wojskowym podczas którego zapoznały się z umundurowaniem, replikami broni i mogły pobawić się zdalnymi czołgami. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali drobne gadżety, w tym balony, flagi oraz  poczęstunek.
W spotkaniu udział wzięli: Wójt Gminy Bełżec Andrzej Adamek, Prezes i członkowie Stowarzyszenia „Ocalić od Zapomnienia”, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość i Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu Karolina Janik, regionalista Daniel Pawłowski oraz animator Piotr Gruszecki.

Cieszymy się że mogliśmy współuczestniczyć w realizacji tak cennego przedsięwzięcia. Dziękujemy Prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia w Brzezinach” Magdalenie Szczepańskiej za zaproszenie do współpracy. Gratulujemy inicjatywy i życzymy udanej realizacji projektu.