W dniach 30 czerwca – 2 lipca 2023 roku odbyła się w Sitnie XXXV Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Jak co roku organizatorem Wystawy był Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie. To bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców regionu wydarzenie prezentuje obecny potencjał polskiego rolnictwa jako jednego z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. Podczas Wystawy, największego takiego rodzaju wydarzenia w naszym regionie, swoją ofertę  prezentowało 352 wystawców. W ciągu 3 dni przez tereny wystawowe przewinęło się – zgodnie z doniesieniami medialnymi – ponad 20 tys. zwiedzających.

Nasze Stowarzyszenie, które regularnie prezentuje mieszkańcom efekty swojej społecznej działalności ( ostatnio podczas współorganizowanych przez nas 25. czerwca b.r XXIV Powiatowych Igrzysk LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi – Święta Sportu Powiatu Zamojskiego i Powiatowej „Aktywnej Wsi” ) także podczas Wystawy w Sitnie wystawiło swoje stoisko. Nasi członkowie zachęcali odwiedzających do obywatelskiej, społecznej działalności i współpracy oraz bezpłatnie przekazywali zainteresowanym wydawnictwa, materiały promujące działalność Stowarzyszenia, oraz gadżety. Były też słodycze i balony dla najmłodszych 😊 Stowarzyszenie reprezentowali m.in. Pani Anna Sagan, Pani Anna i Pan Mariusz Król, Pan Paweł Maryńczak, Pan Łukasz Sierak, Pan Wiesław Smyk, Pan A. Słodki. Cieszymy się, że wśród bardzo liczne osoby zwiedzające Wystawę okazały zainteresowanie także naszym stoiskiem. Wśród naszych gości były nie tylko osoby starsze ale co najbardziej cieszy również młodzież. Kierujemy serdeczne podziękowanie do wszystkich odwiedzających nasze stanowisko i zapraszamy do współpracy !

W trakcie tegorocznej Wystawy tradycyjnie odbyły się m. in. pokazy maszyn i urządzeń rolniczych, wystawy zwierząt hodowlanych, kiermasze sztuki ludowej, podsumowania konkursów oraz naukowe seminaria tematyczne. Związki hodowców zwierząt wytypowały łącznie ponad 100 sztuk zwierząt hodowlanych: bydła mięsnego i mlecznego, koni, kóz i owiec. Drobny inwentarz hodowlany reprezentowało ponad 1,3 tys. sztuk różnych gatunków drobiu użytkowego, królików i ptactwa. Wiele stoisk zajęły firmy ogrodnicze handlujące kwiatami do przydomowych ogrodów, sadzonkami krzewów, kwiatami doniczkowymi i balkonowymi. Na blisko jedenastohektarowej powierzchni wystawienniczej swoje produkty wystawiły również firmy oferujące pasze i dodatki paszowe, nawozy, a także pszczelarze.Stoiska miały także firmy budowlane, handlujące wyposażeniem budynków inwentarskich, bankowcy, firmy edukacyjne, a także twórcy ludowi i rzemieślnicy. Wiele kramów zajęli kupcy handlujący niemal wszystkim. Sporo było również stoisk gastronomicznych.

Gratulujemy Dyrekcji i Pracownikom LODR w Końskowoli oraz Powiatowemu Zespołowi Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie sprawnej organizacji tak wielkiego rolniczego przedsięwzięcia. Gratulujemy wystawcom, przedsiębiorstwom przygotowania bogatej oferty wystawowej dzięki której rolnicy, mieli możliwość zapoznania się i skorzystania z nowości wspomagających uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Do zobaczenia za rok!