Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna zrealizowało nowy projekt wydawniczy. Dodruk publikacji pt. „Geniusz patriotyzmu jako koniecznej cnoty społecznej” został dofinansowany dzięki środkom z budżetu państwa, przyznanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II” oraz przy wsparciu finansowym partnerów: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość i Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.

Publikacja wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna powstała pod redakcją ks. prof. dra hab. Tadeusza Guza oraz Posła Sławomira Zawiślaka, Prezesa SRL Zamojszczyzna pod koniec ubiegłego roku jako wydawnictwo o charakterze naukowym (punktowanym). Publikacja została wydrukowana w Wydawnictwie  KUL.

Celem jej wydania jest potrzeba upowszechniania i popularyzacji wiedzy o osiągnięciach polskiej myśli społecznopolitycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej oraz konserwatywnej. Poprzez to wydawnictwo chcemy zaprezentować  wartości wiecznie trwałe, które pozostały niezmienne i sprawdziły się także w wyjątkowo trudnych okresach historii naszej Ojczyzny. Celem naszej wydawniczej inicjatywy jest również promowanie postaw patriotycznych, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, zapoznanie z ważnymi kierunkami myśli narodowej.

W ramach realizacji wydawniczego projektu Stowarzyszenie uruchomiło akcję bezpłatnego przekazywania publikacji zainteresowanym instytucjom, bibliotekom także osobom zainteresowanym poruszoną problematyką.

Wersja elektroniczna (nie tylko do przeczytania ale także do pobrania) jest dostępna na naszej stronie internetowej w zakładce „Nasze publikacje”.

Dodatkowo w ramach realizacji projektu wysłano ponad sześćdziesiąt bezpłatnych egzemplarzy publikacji do Bibliotek uniwersyteckich, akademickich, wojewódzkich, pedagogicznych w całej Polsce oraz przekazało wersję elektroniczną do Repozytorium Cyfrowego Biblioteki Narodowej, celem jej dalszego udostępniania w Cyfrowej Bibliotece Narodowej „POLONA”. Już wkrótce prześlemy ją również do Bibliotek Multimedialnych (Mediatek) w całej w Polsce.

Przypomnijmy publikacja przygotowana została na podstawie wykładów wygłoszonych w ramach projektu pn. „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu. Wartości ponadczasowe – cykl wykładów prezentujących dorobek polskiej myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej”, który został dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – Edycja 2021 Wolność po Polsku – Priorytet I a zrealizowany przez współpracujący z naszym stowarzyszeniem Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Monografia składa się z czterech rozdziałów: Patriotyzm i jego filozoficzno-pedagogiczne podstawy; Patriotyzm oparty na kategoriach chrześcijańskich narodu i ojczyzny a współczesne wyzwania globalnej rewolucji kulturowej; Patriotyzm i aspekty prawno-ekonomiczno-ekologiczne; Patriotyzm in concreto – wkład wybranych przedstawicieli Lubelszczyzny do kultury miłości narodu, ojczyzny oraz Rzeczpospolitej Polskiej. W publikacji zostały zaprezentowane treści przygotowane m.in. przez ks. prof. dra hab. Tadeusza Guza, ks. dra Jerzego Króla, dra hab. Mieczysława Rybę – prof. KUL, dra Jacka Feduszkę, dra Łukasza Kota, mgr. Piotra Sobiło.

Publikacja ukazuje szereg pozytywnych przykładów geniuszu patriotyzmu w narodzie polskim, ale również i w innych narodach. Przywoływane są w niej ojciec jezuita Andrzej Bobola, papież Jan Paweł II, prymas Stefan kard. Wyszyński, ale także i inni jak np. ordynat Maurycy Zamoyski, który bez wątpienia przynależy do ścisłego grona ojców niepodległości w 1918 roku i wielkich mężów stanu w Rzeczypospolitej Polskiej. Pozycja ta rozprawia się z niektórymi negatywnymi trendami w nauce, sztuce czy szeroko pojętej kulturze współczesnej, które mają destrukcyjny wpływ na rozwój patriotyzmu.

Prezentowane w publikacji treści pozwalają upowszechniać dorobek narodowego dziedzictwa, jak również popularyzować postaci wybitnych Polaków, przedstawicieli nurtu narodowego, także tych związanych z Zamojszczyzną, jak Maurycy Zamoyski czy Leopold Skulski.

W ramach promocji wydawnictwa zostały zorganizowane cztery spotkania promocyjne na terenie Zamojszczyzny. W programie każdego spotkania miał miejsce wykład otwarty ks. prof. dr. hab. Tadeusza Guza pt. „O doniosłości patriotyzmu w kontekście promocji książki pt. Geniusz patriotyzmu jako koniecznej cnoty społecznej”. Wykłady zostały zrealizowane kolejno w sali przy Kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju (01.10.2023 r.),  w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim (07.10.2023 r.), w Restauracji Szałas w Hrubieszowie (08.10.2023 r.), w Delegaturze LUW w Zamościu (12.10.2023 r.). Uczestnicy każdego z wykładów otrzymali bezpłatne egzemplarze wyżej wymienionego wydawnictwa. Po wykładach miała miejsce dyskusja oraz poczęstunek. 

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w przypadku chęci pozyskania egzemplarzy publikacji przez biblioteki z regionu oraz przez wszystkie zainteresowane osoby (do wyczerpania nakładu) prosimy o zgłaszanie zapotrzebowania drogą mailową na adres: srlzamojszczyzna@gmail.com lub telefonicznie pod nr tel.: 507 159 010.

Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna dziękują Dyrekcji i Pracownikom Wydawnictwa KUL za sprawną współpracę przy druku monografii. 

Na ręce ks. prof. dra hab. Tadeusza Guza składamy szczególne podziękowania za zaangażowanie i wsparcie realizacji ww. projektu, którego owocem jest niniejsza publikacja. Szczególnie serdeczne podziękowanie i wdzięczność kierujemy do Ministra Edukacji i Nauki za udzielone wsparcie finansowe umożliwiające dodruk publikacji pt. „Geniusz patriotyzmu jako koniecznej cnoty społecznej”.