W niedzielę, 13 października w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu odbył się Koncert Finałowy Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego Edycja 2024.

Było to podsumowanie realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz środkom stowarzyszenia jako organizatora, projektu pn. Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego. Partnerem wydarzenia był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Festiwal miał charakter otwarty, adresowany był do młodzieży starszej i osób dorosłych – solistów, duetów oraz zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych.

Projekt składał się z dwóch etapów: eliminacji powiatowych, które odbywały się kolejno dla powiatu biłgorajskiego, powiatu hrubieszowskiego, powiatu zamojskiego i Miasta Zamość, powiatu tomaszowskiego oraz wieńczącego je Koncertu Finałowego. 

Wyniki – eliminacje Biłgoraj:
Za nami pierwsze eliminacje powiatowe w ramach projektu pn. „Festiwal Pieśni Powstania Zamojskiego” –  7 września 2024 r., Biłgoraj – Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna

Wyniki – eliminacje Hrubieszów:
Hrubieszów – eliminacje Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego dla powiatu hrubieszowskiego – Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna

Wyniki – eliminacje Zamość:
Zamość – eliminacje Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego dla powiatu zamojskiego i Miasta Zamość – Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna

Wyniki – eliminacje Tomaszów Lubelski:
Za nami ostatnie eliminacje powiatowe do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego – 28 września br., Tomaszów Lubelski – Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna

Podczas wszystkich eliminacji uczestnicy występowali w dwóch kategoriach: I – soliści i duety, II – zespoły instrumentalno-wokalne i wokalne, prezentując utwory patriotyczne.

Zgodnie z Regulaminem  każdy zespół, solista zaprezentował dwa utwory, w tym jeden z wydanego przez nasze Stowarzyszenie śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”. Premiowane, było wykonanie co najmniej jednej pieśni Powstania Zamojskiego, zamieszczonej w pierwszym rozdziale śpiewnika. 


Koncert z udziałem laureatów – solistów, duetów i zespołów z czterech powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i zamojskiego stanowił podsumowanie wyżej wspomnianych eliminacji. Uczestniczący w finale laureaci zaprezentowali po jednym utworze patriotycznym, w tym premiowany był tekst pochodzący z ww. śpiewnika. Uczestnicy występowali w dwóch kategoriach: I kat. soliści i duety oraz II kat. zespoły instrumentalno-wokalne i wokalne.

Egzemplarze, wydanego przez SRL Zamojszczyzna, śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” były przekazywane bezpłatnie przez organizatora festiwalu podczas każdej z eliminacji oraz w trakcie jego finału.

Koncert finałowy poprowadziła przedstawicielka SRL Zamojszczyzna i członek Zarządu ŚZŻAK O/Z Anna Rojek. Po powitaniu laureatów oraz wszystkich gości obecnych na widowni prowadząca zaprosiła uczestników do prezentacji finałowych utworów. Jako pierwsi na scenie swój patriotyczny repertuar przedstawiły zespoły, a następnie soliści i duety. Gościem honorowym była Pan Rafał Wieczyński – scenarzysta, reżyser i aktor, twórca m.in. takich filmów jak „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Do finału zakwalifikowano 23 następujących wykonawców: Kapela Podwórkowa „Wygibusy”, Zespół „Czeremcha”, Zespół „Staszicowska Zorza”, Chór SANT’ ANTONIO z Radecznicy, Chór „Sitanianie” z Sitańca, Zespół „Babeczki z Mokrego”, Zespół „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec, Tercet z Zespołu artystycznego „SONATA”, Zespół „Marase”, Zespół Czerwona Jarzębina, Bronisław Gospodaryk, Duet: Teodora Maciąg i Kazimiera Woźnica, Czesław Gałka, Martyna Hajduk, Duet Gama Band, Sara Grodska, Natalia Bałakut, Julia Albingier, Martyna Skroban, Gabriela Kiecak, Natalia Świerczyńska, Waldemar Mazurek, Maria Pasieczna.

Poziom wszystkich występów był bardzo wysoki. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Po wzruszających wykonaniach Jury udało się na obrady. W skład Komisja Festiwalowej weszli: przewodniczący Jury Tomasz Książek – nauczyciel muzyk instruktor zespołów instrumentalno-wokalnych kategorii „S” wielokrotny członek jury festiwali i przeglądów muzycznych wokalnych, również o zasięgu międzynarodowym; Jerzy Bałakut – muzyk, pianista, pedagog, instruktor muzyczny (MDK i ZDK w Zamościu), akompaniator ZPiT „Zamojszczyzna”; Radosław Maksymowicz – Wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, członek ŚZŻAK O/Z, wicestarosta Powiatu Hrubieszowskiego; Paweł Maryńczak – członek Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.

Na czas oczekiwania na wyniki festiwalu organizatorzy zaprosili widzów do wysłuchania koncertu patriotycznego przygotowanego przez naszych gości. Na scenie wystąpili: Harcerze Zuzanna Cyburt, Kacper Drożdż i Julia Krupa z 10. Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza ps. Burta  z Suśca, Pan Kazimierz Gruszka z Centrum Aktywizacji Seniorów w Tomaszowie Lubelskim, który zagrał na harmonijce ustnej oraz Kapela Turobińska – laureat ubiegłorocznej edycji w kategorii zespoły.

Po przerwie na scenę została zaproszona Komisja Konkursowa. Przed ogłoszeniem wyników komisji jej przewodniczący Tomasz Książek, po krótkim podsumowaniu na ręce organizatora festiwalu Prezesa SRL Zamojszczyzna złożył gratulacje za pomysł i realizację kolejnej edycji tego wyjątkowego artystyczno-historycznego wydarzenia..

Po ogłoszeniu wyników odbyło się wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym. Nagrody rzeczowe ufundował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz partner wydarzenia Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Zwycięzcy otrzymali m.in. zestawy bezprzewodowych mikrofonów oraz bezprzewodowe słuchawki. Każdy z laureatów finału otrzymał festiwalową statuetkę,  a wszyscy uczestnicy – podobnie jak w eliminacjach rejonowych – pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczał pomysłodawca inicjatywy Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak wspólnie z Wiceprezesem ŚZŻAK O/Z por. Andrzejem Jaroszyńskim, członkiem Zarządu  Anną Rojek oraz członkami Jury: Tomaszem Książkiem, Jerzym Bałakutem, Radosławem Maksymowiczem oraz Pawłem Maryńczakiem. Uczestnicy festiwalu otrzymali też bezpłatne egzemplarze śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”.

Wydarzenie odbyło się w niezwykłej atmosferze, dopełnił je występ Zespołu „Staszicowska Zorza”, który wykonał autorski utwór patriotyczny.

Organizatorzy na zakończenie zaprosili wszystkich na poczęstunek.

Zarząd i członkowie SRL Zamojszczyzna składają serdeczne podziękowania Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za dofinansowanie przeprowadzonego projektu.

Szczególnie podziękowania kierujemy do komisji artystycznej festiwalu za poświęcony czas, zaangażowanie w prace komisji i wyłonienie zwycięzców tegorocznej edycji festiwalu. Wyrazy wdzięczności należą się również naszym partnerom za owocną współpracę, pomoc w organizacji wydarzenia Klubowi 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, Dowództwu 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego oraz naszym Kolegom i Koleżankom ze ŚZŻAK Okręg Zamość.

Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie i zaangażowanie w realizację projektu.

Zapraszamy do współpracy z naszym Stowarzyszeniem, udziału w kolejnych projektach!