W dniu 30 września br. uczniowie klas 5b oraz 5d Szkoły Podstawowej nr 3 w Zamościu wraz z opiekunami, w tym organizatorem wyjazdu członkiem Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna Pawłem Maryńczakiem, odwiedzili będące własnością ŚZŻAK Okręg Zamość Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu. Wizyta w Muzeum była okazją do zapoznania młodych osób z historią działalności Armii Krajowej na terenie Zamojszczyzny, a przez to upowszechnianiem etosu Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Po Muzeum szkolną wycieczkę oprowadzał jego społeczny Kustosz – Pan Edmund Sitek, który jest synem śp. Jana Sitka, założyciela Muzeum w Bondyrzu. Kustosz w ciekawy sposób przekazał szereg informacji i historii związanych z licznymi, cennymi eksponatami militarnymi znajdującymi się w obiekcie. Muzeum AK w swoich zasobach posiada legendarną broń z okresu działań wojennych, a przykładami tego są: polski karabin przeciwpancerny „Ur” wzór 35, polski pistolet samopowtarzalny „Vis”, niemiecki karabin maszynowy Maschinengewehr-42 „MG42”, niemiecki pistolet Parabellum tzw. „Luger”, radziecki karabin maszynowy „Maxim”, radziecki pistolet TT „Tulski Tokariewa” i inna broń palna użytkowana w latach wojny. Wśród zwiedzających duże zainteresowanie wywołał stojący przed budynkiem Muzeum czołg T-34-85 oraz armata polowa ZIS-3. W trakcie zwiedzania Kustosz zapoznał zwiedzających z różnego rodzaju innymi eksponatami ukazującymi świadectwo z tamtych lat. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się m.in. z plakatami i obwieszczeniami będącymi dowodem dramatycznych zbrodni jakie zostały popełnione przez niemieckiego okupanta na Zamojszczyźnie. Zwiedzających zapoznano również ze szczegółami operacji „Akcja Burza” oraz „Powstaniem Zamojskim” uznawanym za drugi największy po Powstaniu Warszawskim akt zbrojny przeciw niemieckiej okupacji.

W nowej części Muzeum gościom zaprezentowana została wystawa geologiczno – archeologiczno – paleontologiczna pn. „Skarby Roztocza”. Zrealizowana w 2020 r.  rozbudowa Muzeum o nowy obiekt pozwoliła na umieszczenie w nowych salach większej ilości muzealiów, także tych dotąd nieudostępnianych dla zwiedzających. Dostępna ekspozycja muzealna obejmuje skamieliny i zabytki archeologiczne pochodzące z bogatej kolekcji założyciela Muzeum śp. Jana Sitka. Zbiory archeologiczne zdominowane przez materiały krzemienne i kamienne zaprezentowane są w porządku chronologicznym – od okresu późnego paleolitu, poprzez mezolit, neolit, epokę brązu, po czasy średniowiecza. Ze względu na wartość dokumentacyjną i historyczną notatek i rysunków wykonanych ponad 30 lat temu pod nadzorem twórcy kolekcji, pozostawiono je w gablotach jako świadectwo jego działalności. Opracowanie scenariusza i projektu wystawy geologiczno – archeologiczno – paleontologicznej, zakup materiałów do aranżacji wystawy oraz zakup gablot muzealnych zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „Silni historią – wzmocnieni na przyszłość”, sfinansowanego ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW – CRSO) w ramach programu „Rozwój Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 PROO”. W aranżację ekspozycji miał swój wkład finansowy Powiat Zamojski, dzięki pozyskanemu wsparciu  w 2019 r. została zakupiona część gablot i  ścianki mobilne.

W drugiej części wycieczki na terenie obiektu, który ma do tego przygotowaną odpowiednią bazę, jako kolejna atrakcja, zostało zorganizowane wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna serdecznie dziękuje naszemu  członkowi Panu Pawłowi Maryńczakowi za wsparcie wycieczki młodzieży do tego ważnego w regionie Muzeum. Serdecznie zapraszamy do jego odwiedzenia, skorzystania z bezpłatnej oferty zwiedzenia. Zachęcamy także do wirtualnego spaceru po Muzeum, który dostępny jest tutaj: https://spacer.akzamosc.pl/

https://zs3zamosc.edupage.org/a/wydarzenia-20212022?eqa=YmlkPWJsb2cyMzImd2lkPWJsb2cyMzJfQmxvZ18xJmFpZF9ibG9nMjMyX0Jsb2dfMT0xNA%3D%3D