Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna zaprasza młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w nowym projekcie pn. „Niezłomni Żołnierze Zamojszczyzny – żywa lekcja patriotyzmu 2025”.  

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Partnerem projektu jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Upowszechnianie historii działalności żołnierzy Armii Krajowej to jeden z kierunków naszej wspólnej, społecznej działalności, w trakcie której staramy się także wzbudzić w młodym pokoleniu chęć do poszerzania wiedzy o lokalnej historii i jej bohaterach. 

Głównym założeniem projektu jest organizacja „żywych lekcji patriotyzmu” – wykładów skierowanych do uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych z terenu czterech powiatów Zamojszczyzny (powiat zamojski, hrubieszowski, biłgorajski i tomaszowski). Organizacja „żywych lekcji patriotyzmu” zaplanowana jest od czerwca do października 2025 r.

Jako organizatorzy zapewniamy uczestnikom transport do Muzeum w Bondyrzu i powrót do szkoły. Udział w projekcie jest bezpłatny. Uwaga – Ilość przyjęć zgłoszeń od Szkół ograniczona.

Wykłady będą realizowane na terenie – będącego siedzibą Stowarzyszenia  – Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu (Bondyrz 183a, Gmina Adamów).  Zajęcia poprowadzi kustosz Muzeum Pan Edmund Sitek, syn Jana żołnierza AK, założyciela Muzeum. 

Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania historią lokalną, promowanie historii regionalnej oraz zachęcanie młodzieży do poznawania często nieznanej i zapomnianej działalności przodków, Żołnierzy walczących na terenie Zamojszczyzny. Projekt ukierunkowany jest ponadto na propagowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polek i Polaków oraz poszerzenie wiedzy na temat Polskiego Państwa Podziemnego i jego bohaterów, przywracanie należnej pamięci o ludziach, którzy podjęli walkę zbrojną o wolność Ojczyzny.

Treści wykładów historycznych, dotyczyć będą wydarzeń, które rozgrywały się na terenie Zamojszczyzny w okresie II wojny światowej w miejscu zamieszkania uczestników i a ich forma oraz miejsce będą dodatkowo jednym z ciekawszych sposobów zdobycia wiedzy historycznej. 

Temat zajęć obejmie m.in. historię Powstania Zamojskiego i jego bohaterów. W ramach spotkań odbędą się wykłady historyczne, zwiedzanie Muzeum, wyświetlenie w sali kinowej Muzeum filmu o Powstaniu Zamojskim. Uczestnicy projektu dodatkowo otrzymają certyfikaty udziału oraz gadżety promujące projekt m.in. odblaski, długopisy, notesy. 

Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego AK w Bondyrzu Muzeum jest wyjątkowym miejscem podnoszącym i pielęgnującym etos Armii Krajowej, dostosowanym do potrzeb i oczekiwań współczesnych odbiorców. Obiekt wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do wyświetlania filmów, audioprzewodniki dostępne w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Nowoczesna ekspozycja stała pn. „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953” dokumentuje działalność żołnierzy AK na terenie Zamojszczyzny. W Muzeum  prezentowana jest wystawa poświęcona m.in. tematyce wojny obronnej 1939 roku, okupacji niemieckiej, wysiedleniom, pacyfikacji wsi, tragicznym losom Dzieci Zamojszczyzny, działalności ZWZ-AK i Batalionów Chłopskich w ramach Polskiego Państwa Podziemnego oraz fenomenowi Powstania Zamojskiego 1942-1944, czyli walki zbrojnej w obronie polskiej ludności Zamojszczyzny. Trzon zbiorów stanowią oryginalne dokumenty, fotografie, mundury i uzbrojenie oddziałów regularnej armii WP, oraz partyzantów ZWZ-AK, eksponowane w bardzo nowoczesny i czytelny sposób. Do najcenniejszych eksponatów należą: unikatowy w skali kraju ołtarz polowy WP z okresu II Rzeczypospolitej wraz ze skrzynią, torbą skórzaną kapelana, ornatem i stułą (kompletny), wyposażenie i sprzęt wojskowy, w tym bardzo liczne eksponaty broni palnej. 

Muzeum w Bondyrzu jest doskonałym miejscem nauki historii i odkrywania własnego dziedzictwa w procesie edukacji patriotycznej młodego pokolenia. 

Założeniem projektu jest wsparcie edukacji, ożywienie, uatrakcyjnienie i dopełnienie procesu nauczania młodych osób. Liczymy, że będzie to cenna pomoc dla Dyrekcji i Nauczycieli placówek oświatowych z terenu Zamojszczyzny w promocji nowoczesnej, pozbawionej rutyny, edukacji patriotycznej. 

Serdecznie zachęcamy uczniów i nauczycieli do udziału w naszym nowym przedsięwzięciu

Chęć udziału prosimy zgłaszać drogą mailową: srlzamojszczyzna@gmail.com lub telefonicznie pod nr tel. 507 159 010. Ilość miejsc ograniczona.

Więcej informacji na temat naszej działalności: https://zamojszczyzna.org  oraz https://www.facebook.com/SRLZamojszczyzna/

Zapraszamy do współpracy.