W niedzielę, 1 października 2023 roku, na terenie przy remizo- świetlicy w Czerniczynie odbyły się „Hrubieszowskie Zawody Rodzinne” zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego” Zamojszczyzna”. Zawody zostały zorganizowane przy współpracy Sołectwa Czerniczyn, OSP Czerniczyn oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Czerniczynie.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zarządzanego przez Ministra Sportu i Turystyki, w ramach programu rządowego Mikro Granty.

Głównym celem realizowanego projektu pn. „Hrubieszowskie Zawody Rodzinne” były zawody sportowe dla dzieci i młodzieży, które miały na celu promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia wśród najmłodszych i młodzieży, rozwijanie sprawności fizycznej uczestników oraz integrację społeczności lokalnej.

Zawody poprowadził Marcin Kosecki, członek Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna. Prowadzący przedstawił cel organizacji zawodów, program wydarzenia oraz poinformował, że projekt uzyskał wsparcie finansowe ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zarządzanego przez Ministra Sportu i Turystyki, w ramach programu rządowego Mikro Granty. W ramach zawodów dzieci i młodzież rywalizowały między sobą w konkurencjach takich jak: toczenie piłki – slalom, rzut piłeczką palantową, bieg na 60 metrów, bieg przełajowy oraz przeciąganie liny.

Zawody sportowe przyciągnęły dzieci, młodzież, pasjonatów sportu oraz rodziny z dziećmi. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie kilka kategorii wiekowych. 

Najmłodszy uczestnik zawodów to 4-letni Nikodem Łopocki – gratulujemy odwagi!

W wyniku sportowej rywalizacji zwycięzcami w poszczególnych konkurencjach zostali:

1. Bieg na 60 metrów

w kategorii wiekowej 6-10 lat:

I miejsce –  Lena Kaczkowska

II miejsce – Mikołaj Jewuła

III miejsce – Julian Jewuła

w kategorii wiekowej 11-15 lat:

I miejsce – Paulina Kasprzak

II miejsce – Szymon Tyszko

III miejsce – Amelia Pukaluk

2. Bieg przełajowy

w kategorii wiekowej 5-10 lat:

I miejsce – Karol Lalik

II miejsce – Mikołaj Lalik

III miejsce – Krystian Wdowiak

w kategorii wiekowej 11-15 lat:

I miejsce – Paulina Kasprzak

II miejsce – Bartek Tyszko

III miejsce – Jakub Mazur

3. Toczenie piłki slalom

w kategorii wiekowej 11-15 lat:

I miejsce – Paulina Kasprzak

II miejsce – Jakub Mazur

III miejsce – Bartek Tyszko

w kategorii wiekowej 16-17 lat:

I miejsce – Jakub Wypchła

II miejsce – Mateusz Tyszko

III miejsce – Miłosz Gołąb

4. Rzut piłeczką palantową

w kategorii wiekowej 4-10 lat:

I miejsce – Krystian Wdowiak

II miejsce – Alicja Jaworska

III miejsce – Karol Lalik

w kategorii wiekowej 11-15 lat:

I miejsce – Tomasz Kowalczuk

II miejsce – Bartek Tyszko

III miejsce – Szymon Tyszko

5. Przeciąganie liny:

I miejsce – Drużyna „Śpiewające brzdące”: Wiktoria Skubis, Alicja Jaworska, Ula Nowak, Paulina Kasprzak, Blanka Nowak

II miejsce – Drużyna „Muminki”: Wiktoria Miazga, Karol Lalik, Zuzanna Mojsym, Mikołaj Lalik, Lena Kaczkowska

III miejsce – Drużyna „Spidermany”: Ignacy Pytlowski, Mikołaj Jewuła, Julian Jewuła, Marcel Borsuk, Krystian Wdowiak

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników!

Zwycięzcom poszczególnych konkurencji wręczone zostały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wszystkie dzieci uczestniczące w zawodach otrzymały medale oraz okolicznościowe dyplomy za udział, a także niewielkie upominki, wręczone przez Wiceprezesa SRL Zamojszczyzna, Pana Radosława Maksymowicza, oraz członków Stowarzyszenia Panią Monikę Kosecką i Pana Marcina Koseckiego.

W trakcie zawodów sportowych, przygotowano również atrakcje specjalnie dla najmłodszych uczestników, które nie tylko uprzyjemniły czas spędzany na wydarzeniu, ale także wspomagały proces integracji. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym miały możliwość skorzystania z dwóch dmuchanych zjeżdżalni, bawiły się pod czujnym okiem animatora oraz miały okazję do malowania na twarzach. Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w tym wydarzeniu, zostały poczęstowane przekąskami i napojami, a uczestnicy konkurencji sportowych mieli również okazję do spróbowania słodkiej waty cukrowej lub chrupkiego popcornu.

Zawody przyciągnęły szerokie grono uczestników, zarówno dzieci i młodzież, jak również całe rodziny z dziećmi.

„Hrubieszowskie Zawody Rodzinne” nie tylko promowały aktywność fizyczną, lecz także stanowiły okazję do zintegrowania mieszkańców gminy. Stowarzyszenie kontynuuje swoją misję wspierania lokalnych społeczności oraz upowszechniania zdrowego trybu życia. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, partnerów i uczestników, ta inicjatywa odniosła sukces, przyczyniając się do promocji pozytywnego ducha sportu oraz wspólnoty.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie wspierali realizację projektu pod nazwą „Hrubieszowskie Zawody Rodzinne”, w tym: Panu Ryszardowi Walencikowi – Sołtysowi wsi Czerniczyn, Radnemu Gminy Hrubieszów; Panu Maciejowi Gałanowi – Naczelnikowi OSP Czerniczyn; Wszystkim Druhom z Jednoskti OSP Czerniczyn; Druhom z OSP Teptiuków; Panu Sławomirowi Paluchowi; Pani Ewie Grabelskiej Przewodniczącej KGW Czerniczyn; Wszystkim zaangażowanym Członkiniom KGW Czerniczyn, Dj za oprawę muzyczną; Sędziom Pani Magdalenie Okońskiej, Panu Robertowi Kryszczukowi, Panu Łukaszowi Wanczyckiemu; Panu Arturowi Kotlińskiemu i Firmie Fun Kids Zamość

Na zakończenie wydarzenia Druhowie z OSP Czerniczyn i OSP Teptiuków przygotowali wyjątkowo interesujący pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Zaprezentowali jak,  przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobywają poszkodowaną osobę z wraku samochodu i udzielają jej pierwszej pomocy.  Dziękujemy za to, że uczestnicy Zawodów mogli zobaczyć Waszą pracę i profesjonalizm z bliska. Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna powstało w 2021 r. Od tego czasu sukcesywnie angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy wpisujące się w charakter  organizacji.

Dziękujemy członkom naszego Stowarzyszenia Pani Monice Koseckiej, Panu Marcinowi Koseckiemu oraz Panu Radosławowi Maksymowiczowi za efektywną, społeczną pracę i zaangażowanie w realizację  „Hrubieszowskich Zawodów Rodzinnych”.

Stowarzyszenie swoim działaniem obejmuje teren czterech ziemskich powiatów Zamojszczyzny (biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski) oraz powiat grodzki miasto Zamość. Prezesem SRL Zamojszczyzna Jest Pan Sławomir Zawiślak – Poseł na Sejm RP. Zarząd stowarzyszenia aktywnie działa na rzecz organizacji i pozyskuje środki zewnętrzne na działalność statutową.

Nasze stowarzyszenie organizuje, współorganizuje oraz często jest partnerem wydarzeń o charakterze sportowym. Z naszej inicjatywy już dwukrotnie odbyły się  Igrzyska Zamojszczyzny Pamięci Powstania Zamojskiego dla dzieci i młodzieży oraz podobne Zawody Rodzinne w powiatach: zamojskim, biłgorajskim i tomaszowskim.

Zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych projektów, które przyczynią się do dalszego rozwoju regionu Zamojszczyzny i promocji aktywności fizycznej wśród jej mieszkańców.