W środę 7 września br. w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyły się ostatnie eliminacje powiatowe do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego. Projekt  organizowany w ramach upamiętnienia obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego otrzymał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Fundusz Patriotyczny — Edycja 2022 Wolność po polsku.

W eliminacjach dla powiatu biłgorajskiego, tak jak w poprzednich koncertach, uczestnicy występowali w dwóch kategoriach: I – soliści i duety, II – zespoły instrumentalno-wokalne i wokalne, prezentując po dwa utwory patriotyczne. Zgodnie z Regulaminem jeden ze śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” drugi do wyboru. 

Podczas przerwy w obradach Jury prezes naszego Stowarzyszenia, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak przedstawił zebranym uczestnikom i zaproszonym gościom zakres działalności SRL Zamojszczyzna oraz ideę organizacji Festiwalu. Na zakończenie wystąpienia ww. podziękował artystom za wspaniałe wykonania pieśni patriotycznych a wszystkim zebranym za udział w festiwalu. Szczególne podziękowania skierował do członków Jury, w tym przewodniczącego Jury – Tomasza Książka za profesjonalizm i zaangażowanie w prace komisji. Następnie czas oczekiwania uprzyjemnił wszystkim występ młodych artystów z Prywatnej Szkoły Podstawowej „LOK-uj w przyszłość” w Biłgoraju. Dzieci zaprezentowały krótki, patriotyczny występ, który został nagrodzony gromkimi brawami.

Eliminacje rejonowo oceniała i kwalifikowała do II etapu  komisja artystyczna festiwalu w składzie: przewodniczący Tomasz Książek, Małgorzata Giska, Andrzej Jaroszyński, Maciej Sztor, Krzysztof Gumiela.

Wyniki eliminacji dla powiatu biłgorajskiego:

W kategorii solista:

  • miejsce oraz nagroda 300 zł – Daria Podpora
  • II miejsce oraz nagroda 200 zł – Michalina Lipińska
  • III miejsce oraz nagroda 100 zł  – Szymon Hałasa

 W kategorii zespół:

  • miejsce oraz nagroda 300 zł – Kapela Turobińska
  • II miejsce oraz nagroda 200 zł – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”
  • III miejsce oraz nagroda 100 zł – Zespół Wokalno-Instrumentalny „Belferki”

Dla laureatów w obu kategoriach zostały przekazane w formie symbolicznych czeków nagrody finansowe. Laureaci i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczestnicy biłgorajskich eliminacji otrzymali także egzemplarze, wznowionego przez SRL „Zamojszczyzna”, Śpiewnika Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny: https://zamojszczyzna.org/nasze-publikacje/

Na zakończenie wydarzenia Przewodniczący Komisji Tomasz Książek zaprosił zebranych na Koncert Finałowy z udziałem solistów i zespołów (laureatów eliminacji rejonowych), który odbędzie się 11 września 2022 r., godz. 16:00 w Klubie Garnizonowym w Zamościu.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział i serdecznie gratulujemy laureatom!

https://bilgorajska.pl/aktualnosc,27410,0,0,0,Festiwal-Piesni-Powstania-Zamojskiego-w-BCK.html 

https://www.facebook.com/watch/?v=437776878414959