W poniedziałek, 5 września br. odbyły się eliminacje do Festiwalu Pieśni Powstania Zamojskiego dla powiatu zamojskiego. Festiwal organizowany jest w ramach upamiętnienia obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Fundusz Patriotyczny — Edycja 2022 Wolność po polsku.

Eliminacje miały miejsce w Klubie Batalionowym 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Spotkanie poprowadziła Pani Agnieszka Biernacka-Ochal Kierownik ww. Klubu. Uczestnicy występowali w dwóch kategoriach: I — soliści i duety, II — zespoły instrumentalno-wokalne i wokalne, prezentując po dwa utwory patriotyczne. Zgodnie z Regulaminem jeden ze śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny” drugi do wyboru. Podczas eliminacji głos zabrał organizator Prezes SRL Zamojszczyzna Poseł Sławomir Zawiślak, który przybliżył zebranym cele nowego projektu i podziękował artystom za zgłoszenie do udziału oraz wspaniałe wykonania pieśni patriotycznych.

Eliminacje rejonowo oceniała i kwalifikowała do II etapu  komisja artystyczna festiwalu w składzie: przewodniczący Tomasz Książek, Małgorzata Giska, Andrzej Jaroszyński, Maciej Sztor, Krzysztof Gumiela.

Wyniki eliminacji dla powiatu zamojskiego:

W kategorii solista:

  • miejsce oraz nagroda 300 zł – Karina Kowalska
  • II miejsce oraz nagroda 200 zł – Stanisław Momot z Klubu Batalionowego 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego

 W kategorii zespół:

  • I miejsce oraz nagroda 300 zł – Chór Myśliwski „Knieja”
  • II miejsce oraz nagroda 200 zł – Zespół „Andrzejkowe Nutki”
  • III miejsce oraz nagroda 100 zł – „Wigoraki” z Zamościa

Dla laureatów w obu kategoriach zostały przekazane w formie symbolicznych czeków nagrody finansowe. Laureaci i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczestnicy zamojskich eliminacji otrzymali także egzemplarze, wznowionego przez SRL „Zamojszczyzna”, Śpiewnika Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny: https://zamojszczyzna.org/nasze-publikacje/

Po eliminacjach powiatowych laureaci spotkają się na Koncercie Finałowym, który odbędzie się 11 września 2022 r., godz. 16:00 w Klubie Garnizonowym w Zamościu.

Jeszcze raz dziękujemy za udział wszystkim i serdecznie gratulujemy laureatom!

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Biernackej-Ochal Kierownik Klubu 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego za pomoc w organizacji wydarzenia, a Dowództwu 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego za owocną współpracę.